
When you consider the option of producing everything it is sIgnificantly less profitable / efficient as the other options because the cost to grow flowers (bags of fertiliser), is so costlyīuying flowers and creating feed vs buying feed outright isn’t so unbalanced as if you take the route of buying flowers & creating feed you do so at around 50% the price of buying the feed outright. I can skip the entire process by buying The finished product at under 100g per unit - this is the preferred method for many people.Īlternatively I can skip steps 1 & 2 by buying the flowers from a vendor - though I do have to grow the herbs / produce cured meat requiured for the feed in order to do so. There are three main stages to crafting the standard feed: That's three feeds done just by having issue with vendor trading is that you can buy carno / herb feed is fairly large quantities & do so at a price that is very cheap.

If I hop on my favorite panther and while riding to town kill and let him eat every animal I see, then in town I just take 100 hide and 50 fur out of his inventory and sell them to vendor and get 300 gold.

Gold is way too easy to get compared to crafting. When it comes to survival games we all like to role play a little so having our crops growing, cooking pots sizzling, campfires burning etc just helps to add realism to the gameplay. The first option should be the more rewarding option it just needs some balancing when it comes to fertilizer timers, crop production rates etc. Having the vendors there selling everything you need is perfect but I would think it should be a last resort and perfect for emergencies.

The further down the list we went turns out to be a lot less work and more rewarding. Originally posted by Missy:I believe at the end of the day doing everything manually should be more rewarding.

Feeling very tedious but it doesnt cost gold to do it so thats the only bonus.Ģ) if you were to buy the ingredients from the vendor in the city and cook the feed yourself it would cost merely 50.85 gold per feed (at the highest cost rates).ģ) to buy the feed straight from the vendor would cost $102 gold each (at the highest cost rates). For instance I quickly added up that:ġ) if you were to make herb feed from your bare hands, your looking at literally hours of farming and grinding. I believe at the end of the day doing everything manually should be more rewarding.
